90 lecie stosunków dyplomatycznych Polska-Peru

W Katedrze Międzynarodowych Stosunków Politycznych Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, odbyła się wystawa tematyczna, zainicjowana przez Konsula Honorowego Republiki Peru w Toruniu pana dra Stanisława Rakowicza. Wystawa była poświęcona 90-letnim stosunkom dyplomatycznym Polski i Peru, które od wielu lat prężnie się rozwijają, podejmując liczne działania dyplomatyczno-kulturalne.

Wystawa składała się z dwudziestu pięciu paneli przedstawiających początki stosunków polsko-peruwiańskich oraz przebieg ich stosunków dyplomatycznych od 1923 roku. Między innymi zobaczyć można było wizytę Prezydenta Peru - Alana García Péreza, w Polsce w roku 1989, panel dotyczący wizyty następcy Péreza - Alberto Fujimori w 1998 roku i rewiztę w 2002 roku Prezydenta Polski w Peru - Aleksandra Kwaśniewskiego. Nie zabrakło również dokumentacji dotyczącej stosunków gospodarczych z lat 70, gdy Polska dostarczała maszyny i urządzenia dla przemysłu wydobywczego, a polskie trawlery oraz dwie przetwórnie ryb posiadały pozwolenie na połów przy wybrzeżach Peru, które uważane były za jedne z najbogatszych w ryby.

Wystawa została otwarta podczas 90-lecia stosunków dyplomatycznych w Polskim MSZ, która po zamknięciu została przejęta przez Konsula Honorowego w Toruniu i została zdeponowana na rzecz Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa UKW w Bydgoszczy.

 

 

Viva El Peru

:-)

Konsulat Republiki Peru w Toruniu
2015