Peru

 

Republika Peru w zarysie

 

Peru to trzeci kraj pod względem wielkości w Ameryce Łacińskiej - po Brazylii i Argentynie. Zajmuje powierzchnię 1258 tys. km2 tzn. więcej niż łączny obszar Portugalii, Hiszpanii, Francji, Belgii, Holandii i Luksemburga. Można wyodrębnić 3 różne regiony geograficzne: COSTA, SIERRA, SELVA (AMAZONIA) - patrz: mapka.


COSTA - 10% powierzchni; wąski, pustynny pas wzdłuż oceanu. Dzięki nawadnianiu skupia ponad 60% populacji.
SIERRA (MONTAÑA) - 30% powierzchni; tereny górskie i wyżynne.
SELVA (AMAZONIA) - 60% powierzchni; lasy tropikalne, słabo zaludnione.

 

Największym miastem Republiki Peru i jednocześnie stolicą jest Lima - położona nad Oceanem Spokojnym i zamieszkana przez około 9 mln ludzi z ponad 32 mln mieszkańców tego kraju. Najbardziej znaną cywilizacją, która istniała na obecnym terenie Peru było państwo Inków ze stolicą w Cuzco, powstałe w XII/XIII w. Królowie Inków byli władcami absolutnymi i uważano ich za synów słońca, dlatego oddawano im cześć należną bogom. To jedna z wielkich cywilizacji naszego globu, która wyróżniała się m. in. tym, że nie znała koła, pisma ani pieniędzy. Mimo to stworzyła wielką organizację państwową funkcjonującą na obszarze znacznie większym niż obecne Peru (sięgała części Ekwadoru, Boliwii Chile, Kolumbii i Argentyny).
W 1532 roku hiszpański konkwistador poszukujący mitycznej krainy pełnej złota dotarł do północnych krańców państwa Inków. Wykorzystując wewnętrzne walki w Imperium Inków, hiszpanie opanowali cały kraj, niszcząc go pod pretekstem nawracania na chrześcijaństwo. Wicekrólestwo Peru na przełomie XVI i XVII w. było najcenniejszą hiszpańską kolonią (wydobycie srebra, złota, itp). Na początku XVIII w. sytuacja Indian była tak zła, że podejmowali próby pozbycia się władzy Hiszpanów. Wyzwolenie Peru ułatwiły antyhiszpańskie powstania w sąsiednich krajach, przede wszystkim w Argentynie i Wenezueli. Niepodległość Peru proklamowano dnia 28 lipca 1821 roku i obecnie rocznicę tego wydarzenia obchodzi się jako święto narodowe Peru - Dzień Niepodległości. Hiszpania próbowała odzyskać kontrolę nad Peru, ale przegrała wojnę i ostatecznie uznała niepodległość Peru w 1879. Republika Peru ma ustrój demokratyczno-parlamentarny, podobny do Francji. Najwyższą władzę sprawuje Prezydent wybierany na pięcioletnią kadencję, który powołuje Premiera i rząd. W wyborach z 2000 r. zwyciężył Alejandro Toledo, pierwszy w historii Peru prezydent pochodzenia indiańskiego. Od 2016 do 2018 roku prezydentem Peru był Pedro Pablo Kuczyński o polsko-żydowskich korzeniach. Obecnie od 2018r. prezydentem jest Martin Vizcarra.

 

Reasumując Peru ma 4 ważne atuty, aby uznać go za najciekawszy kraj na kontynencie amerykańskim:
1. Największe nagromadzenie historycznych obiektów kultury materialnej (np. Machu Picchu)
2. Niezwykle szeroka gama bardzo osobliwych zjawisk geograficzno-przyrodniczych (np. najwyżej położone żeglowne jezioro świata: Titicaca)
3. Bardzo smaczna, zdrowa i tania gastronomia (w 2019r. siódmy raz z rzędu - 1 miejsce jako motyw turystyki do Peru)
4. Kraj niezwykły dla Polaków ze względu na nasz wkład w jego budowanie i rozwój.

 

Viva El Peru

:-)

Konsulat Republiki Peru w Toruniu
2015